Skarżypyta czy bohater?
Każdy z nas ma wiele wspomnień z czasów dzieciństwa. Potrafią być one śmieszne i zabawne, ale również przykre. Zdarza nam się wspominać różne wyzwiska kierowane do nas przez rówieśników, jak np. "kapuś", "lizus" czy "skarżypyta". Natomiast takie słowo, jak np. "bohater" było słyszane raczej rzadko. Zastanawiające jest jednak, czy "skarżypyta" (...)
Jeśli TOBIE jest źle, to TY musisz coś z tym zrobić
Jest tak też wtedy, kiedy to otoczenie jest przyczyną naszego dyskomfortu. I mimo, że przyjęcie tych słów może być trudne, to ich odrzucenie przyczyni się do jeszcze większego bólu. Bólu rozczarowania. Wszyscy chcemy żyć szczęśliwie. Nie odczuwać trudnych emocji, nie przeżywać nieprzyjemnych stanów. Niestety! Nieraz bywa tak, że nie mamy (...)
Ofiary nigdy nie są winne, ale mogą wziąć odpowiedzialność
Obwinianie ofiar jest jedną z bardziej okrutnych form przemocy. Krzywdzi tych, którzy już wcześniej doznali jakiejś krzywdy. Często wzmaga odczuwane cierpienie. I wszystko byłoby proste, gdybyśmy umieli dobrze odróżniać winę od odpowiedzialności. Odpowiedzialności za swój dalszy los i szczęśliwe życie. Na początku musimy wyjaśnić sobie trzy kwestie. Pierwsza - krzywda (...)
Nic dwa razy się nie zdarza… bo zwykle zdarza się więcej razy
Kim jestem, aby poprawiać Wisławę Szymborską? Jedną spośród piątki laureatów Literackiej Nagrody Nobla? Konsultantem psychoterapii pozytywnej. Jednym z tysięcy podobnych do mnie.I jak każdy z nich mogę Wam - niestety - zagwarantować, że nieodrobione lekcje będziemy powtarzać tak długo, aż nie wydarzy się coś bardzo ważnego. Co ważnego musi się (...)
Związek po zdradzie. Czy warto go ratować?
Zdrada to jedna z głównych przyczyn rozstań wielu związków. Czasem jednak okazuje się chwilą przełomową, która pozwala partnerom dostrzec, jak wiele dla siebie znaczą. Zdrada dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Może to być spotykanie z drugą osobą, pocałunek, flirt. Mężczyźni z reguły zdradą określają jedynie kontakt seksualny. (...)
Jaki jestem Ja.
Koncepcja siebie, czyli ogólnie to co myślimy na swój temat. Zawiera ona dwa elementy, czyli: wiedzę o sobie samym, czyli samowiedzę - Jaki jestem?,oraz emocjonalną ocenę siebie, czyli samoocenę - Jakie znaczenie ma dla mnie to, że jestem taki jaki jestem?. Schematy poznawcze dotyczące własnego Ja tworzą się w doświadczeniach. (...)
Rozwód a dziecko. Jak wspierać dzieci podczas rozwodu?
Rozwód rodziców jest dla pociechy bardzo przykrym doświadczeniem. Znaczna większość dzieci niezależnie od wieku odczuwa rozwód rodziców jako bolesne doświadczenie w ich życiu. Najgorsze dla nich jest bycie świadkiem i uczestnikiem konfliktów między rodzicami. Czasami nawet kilkuletnie dzieci odczuwają, że to na nich spoczywa obowiązek znalezienia kompromisu dla rodziców czy (...)
Samotni rodzice
Samotne rodzicielstwo to poważne wyzwanie dla rodzica. Jeden rodzic musi nadrabiać zarówno za mamę i tatę. Około 90% samotnych rodziców w Polsce to matki. Przyczyną samotnego rodzicielstwa zazwyczaj jest śmierć jednego z rodziców, rodzina rozbita, np. przez rozwód, separację czy porzucenie rodziny przez jednego z rodziców) lub coraz częstsze wybory (...)
Fobia szkolna – strach przed szkołą
Dzieci oraz młodzież spędzają w szkole większość swojego czasu. W niej doświadczają pierwszych sukcesów oraz porażek. To tu kształtują relacje z rówieśnikami, poszerzają swoją wiedzę, poszukują autorytetów. Wielu z nas miło wspomina ten okres swojego życia, jednak niektórzy jedyne co pamiętają, to paniczny lęk i strach przed szkołą. Mimo, że (...)